Skip to content

Podczas spotkań z rodzicami naszych przedszkolaków zawsze staramy się wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie zadawane nam pytania. 

Spotkania i zebrania z Dyrektorem, dni otwarte, konsultacje, wspólne wycieczki, warsztaty, Akademia dla rodziców, to czas kiedy można poznać od strony praktycznej zasady życia naszego przedszkola i działanie grup montessoriańskich. My mamy wtedy możliwość zarówno odpowiedzieć na pytania jak i rozwiać niektóre wątpliwości związane z profilem metodycznym naszej placówki.

Nauczycielki zebrały najczęściej zadawane pytania i opracowały na nie odpowiedzi.

Oto one:

 

W metodzie Montessori czy to w przedszkolu czy w szkole istnieją mieszane grupy wiekowe. Dzięki temu rodzeństwa nie są rozdzielane i mogą przebywać w tej samej grupie. Nie mamy tradycyjnego podziału na wiek. Dzięki temu dzieci mają możliwość uczenia się nawzajem od siebie jak też rozwijają zdolność życia w społeczeństwie.

Rolą nauczyciela czy też rodzica jest ciągła obserwacja i w miarę rozwoju coraz rzadsza interwencja. Tutaj dzieci uczą się nowych rzeczy kiedy są na to gotowe, a nie wtedy kiedy narzuca to program nauczania. W metodzie Montessori dzieci uczą się, że popełnianie błędów jest czymś naturalnym i nie boją się ich popełniać. Nauka odbywa się poprzez eksperymenty, śledzenie i zrozumienie a nie zapamiętywanie. Metoda uczy samodzielnego myślenia, podejmowania decyzji, współpracy z innymi dziećmi. Pomaga rozwijać takie cechy jak opiekuńczość, wyrozumiałość, cierpliwość, życzliwość, umiłowanie porządku.