Maria Montessori była niezwykłą kobietą…

• Urodziła się 31 sierpnia 1870 r. w Chiaravalle (Włochy).

• Była jedną z pierwszych kobiet we Włoszech, które ukończyły studia medyczne.

• Dzieci uczą się prawie bez wysiłku! – ta prosta, ale głęboka prawda stała się kamieniem węgielnym całego jej życia w dążeniu do reformy edukacji.

• 6 stycznia 1907 r. otworzyła pierwsze przedszkole – Casa dei Bambini – Domy Dziecięce.

• W 1909 r. wydała pierwszą książkę pt. „Domy Dziecięce” – opis koncepcji przedszkola i zarys metody pracy z dziećmi w „przygotowanym otoczeniu”.

• W 1910 r. Maria Montessori rezygnuje ze wszystkich zajęć, łącznie z prawem wykonywania zawodu lekarza i poświęca się pracy na rzecz dzieci.

• Systematycznie publikowała swoje obserwacje i doświadczenia. Jej metodyka nauczania oraz idee wychowania szybko upowszechniły się w wielu innych krajach i są popularne do dziś.

• Wygłaszała referaty na konferencjach oraz prowadziła kursy pedagogiczne niemal na całym świecie, zdobywając międzynarodową sławę.

• W roku 1929 powstaje Association Montessori Internationale (AMI)Międzynarodowe Stowarzyszenie Montessori, które staje się centralną organizacją koordynującą działalność placówek i towarzystw montessoriańskich na świecie oraz zajmującą się kształceniem nauczycieli.

• Maria Montessori zmarła 6 maja 1952 r. w wieku 82 lat w mieście Nordwijk aan Zee w Holandii i tam została pochowana.

Maria Montessori wyposażała placówkę w meble i przedmioty przystosowane do potrzeb i wieku dziecka według własnego projektu.

Pomoce montessoriańskie są „kluczem do świata”, zawsze prowadzą dziecko od konkretu do abstrakcji, od zagadnień łatwiejszych do trudniejszych, umożliwiają dziecku samokontrolę.