Jesienny spacer – grupa V

Jesienny spacer – grupa V

Jesienny spacer 5-ciu zmysłów – czyli kreatywna
integracja sensoryczna i nauka o przyrodzie w jednym.

Jesień to dla zmysłów wyjątkowa pora, drzewa zmieniają kolor, a opadające liście malują ziemię paletą barw
i szeleszczą pod ciężarem stóp. Powietrze jesienią, zwłaszcza w parku nabiera, charakterystycznego zapachu szyszek, żywicy, a na każdym kroku dostrzec możemy prawdziwe skarby natury
. Warto wykorzystać jesienne okoliczności przyrody w rozwoju sensoryki przedszkolaków, bo jesień, jak żadna inna pora roku obfituje bogactwem zmysłowych bodźców. Jak to zrobić? Wybierzmy się z dziećmi na sensoryczny spacer, podczas którego będą miały okazję wykorzystać wszystkie 5 zmysłów do obserwacji przyrody. Spacer ,,5 zmysłów” zapewni też odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, której dziś tak wielu dzieciom brakuje, wyostrzy u nich umiejętność obserwacji, a także zintegruje je z otaczającą przyrodą. Czym pachnie jesienne powietrze? Czy szyszki, gałązka jodły, jesienne jabłka mają ładny zapach? Podczas spaceru niech dzieci wsłuchają się w otaczającą przyrodę, szelest liści pod stopami, świst wiatru, brzęczenie owada, szum wody w strumyku, a może uda Wam się usłyszeć stukanie dzięcioła i krakanie wron? Poszukajcie podczas spaceru skarbów natury: kasztanów, orzechów, szyszek, jesiennych jabłek, jarzębiny, kamyków, niech dzieci dotkną kory drzewa, kropli wody spływającej po gałązce. Zapytajmy o wrażenia dotykowe, czy dany przedmiot był ciepły, zimny, gładki, chropowaty, kruchy, miękki twardy, wilgotny? Sensoryczny spacer 5-zmysłow to ciekawy, angażujący i mądry sposób rozwoju dziecięcej sensoryki, okazja do aktywności na świeżym powietrzu
i rozwijania wiedzy o otaczającej przyrodzie, dlatego zachęcamy do tego rodzaju mądrej aktywności. Taki spacer to doskonały wstęp do nauki przymiotników opisujących wrażenia odbierane przez zmysł dotyku.
Życzymy wszystkim dzieciom wielu zmysłowych doświadczeń.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content