Kosmicznie w grupie I

W lutym wielokrotnie pochylaliśmy się nad tematem przestrzeni kosmicznej, odkrywania tajemnic kosmosu i jego niezwykłości. Dzieci poznały historię powstania Wszechświata, wspólnie przeżywały moment tworzenia się Układu Słonecznego, odkrywały galaktyki, gwiazdozbiory, ciała niebieskie. Z ogromnym zaangażowaniem zdobywały wiedzę
o planetach i ich właściwościach, poznały liczbę księżyców poszczególnych planet. Okazało się też, że musieliśmy zastosować się do aktualnych odkryć oraz wiedzy o kosmosie i odpowiednio dołożyć koraliki – księżyce poszczególnym planetom. Dzieci wiedziały, że Saturn i Jowisz ścigają się, jeśli chodzi o liczbę księżyców. Zgodnie z aktualną informacją obecnie to Jowisz ma ich więcej, ponieważ 92, natomiast Saturn, który do tej pory prowadził ma odkrytych 83 księżyce. Starałyśmy się dostarczyć dzieciom wiele inspirujących materiałów rozwojowych zgodnych z zasadami montessoriańskimi. Chętnie i szybko uczyły się, przyswajały nowe informacje, swój entuzjazm i radość okazywały ilekroć zabieraliśmy się za tematykę kosmiczną. W wielu kolejnych zadaniach, ćwiczeniach, działaniach dzieci i pracy z materiałem jaki wybierają, widoczne jest ciągłe zainteresowanie tym tematem.