Praca własna dzieci w grupie VII

Praca własna dzieci w grupie VII

Bardzo ważna w grupie Montessori jest zasada wolności i swobody działania. Dzięki niej dziecko może zredukować swoją zależność od dorosłych i rozwinąć własną autonomię. Dziecko ma prawo, zgodnie z wrażliwą fazą, wybrać materiał pracy, miejsce jej wykonania – przy stoliku czy na rozłożonym dywaniku. Ma prawo zająć się pracą tak długo, jak jest to potrzebne dla jego rozwoju. 

Celem własnej pracy jest wprowadzenie dziecka do skoncentrowanego zajęcia. W czasie skoncentrowanej pracy zdobywa ono nie tylko wiedzę, lecz wzmacnia również swoje poczucie własnej wartości, uczy się radzenia sobie z rzeczywistością jak i zdobywa kompetencje społeczne. Dzięki skoncentrowanej pracy trenuje wytrwałość, dążenie do raz obranego celu, niezawodność i gotowość do włożenia w zadanie wysiłku.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content