Czytanie książek w grupie I

Czytanie książek w grupie I

Wszyscy czytamy – jedni mniej, inni więcej. Bez umiejętności czytania człowiek nie byłby w stanie funkcjonować we współczesnym świecie. Dzięki niej komunikujemy się między sobą, wymieniamy potrzebne informacje.

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej edukacji szkolnej
i uczestnictwie w kulturze.

W ramach zajęć propagujących czytanie oraz Ogólnopolskiego Projektu „Ratownicy Czytelnictwa” dzieci miały możliwość poznać historię powstania książki, jak również poszczególne etapy jej tworzenia. Każde dziecko przyniosło swoje ulubione bajki, powieści, wiersze, opowiadania, a także komiksy. Zwieńczeniem zajęć było wspólne stworzenie kodeksu korzystania
i dbania o książki.

Czytajmy dzieciom, bo naprawdę warto. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Książki kształtują także samoocenę – dziecko czytając z rodzicem może przekonać się, jak wiele już potrafi i zachęcone sukcesem nabierze chęci do dalszej nauki. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, czyli okazać miłość.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content