Budki lęgowe dla ptaków – spotkanie edukacyjne w grupie V

Skuteczna ochrona małych piskląt oraz wysiadywanych jaj ptaków przed drapieżnikami pełni ważną funkcję
w zwiększeniu liczebności rozmaitych gatunków. Dlatego skutecznym sposobem na stworzenie bezpiecznych,
a jednocześnie komfortowych warunków rozrodu i chowu ptasich piskląt okazują się budki lęgowe. Powinna ona być przede wszystkim solidnie wykonana i zapewniać maksymalne bezpieczeństwo dla wysiadywanych jaj oraz dorastających piskląt. O ile dorosłe ptaki zdołają uciec przed polującymi na nie kotami lub innymi drapieżnikami, o tyle młode pisklęta są wobec nich bezbronne. Nie wieszamy budek w pełnym słońcu. Pamiętajmy, że kiedy się ociepli, taka budka może być nawet „pułapką” dla ptaków. Będzie im tam za gorąco, a to może się źle skończyć dla piskląt. Ważne żeby umieścić budkę w takim miejscu, by nawet w najgorętsze dni była ona ocieniona. Powinniśmy zwrócić też uwagę na drewniany patyczek pod otworem wejściowym. Często jest on umieszczany w budkach dla ptaków, by ułatwić im lądowanie. To nie jest jednak potrzebne. Ptaki świetnie poradzą sobie bez niego, a taki patyczek jest tylko ułatwieniem dla drapieżników. Budka lęgowa dla ptaków nie może stwarzać możliwości dostania się do niej drapieżników.
Dlatego nie zawieszajmy budki zbyt nisko ani w pobliżu gałęzi, z których koty będą miały łatwy dostęp. To ostatni moment, by zawiesić budki lęgowe dla ptaków – przypominają przyrodnicy. Niektóre gatunki zaczęły już wracać
z ciepłych krajów.

Te wszystkie informacje dzieci z Grupy V usłyszały od mamy Olka, która w ramach spotkań edukacyjnych była gościem w naszym przedszkolu. Dziękujemy bardzo serdecznie mamie naszego przedszkolaka za wspaniałe edukacyjne
i kreatywne spotkanie.