Lawa w słoiku

W dniu 12 stycznia 2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z koła badawczo – odkrywczego dla dzieci z grupy 2, 3 i 7. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przeprowadzeniu eksperymentu „Lawa w słoiku” z wykorzystaniem wody, oleju, barwników spożywczych oraz tabletki musującej. Eksperyment okazał się bardzo ciekawy, kolorowy i imponujący. Unoszenie się kolorowych kuleczek było możliwe dzięki wytwarzającemu się dwutlenkowi węgla. Jest on lżejszy od oleju i od wody, więc ulatuje do góry. Gaz ten na powierzchni naczynia utlenia się (miesza z powietrzem), a bąbelki spadają na dno. Celem przeprowadzonych zajęć było rozwijanie u dzieci cierpliwości, kreatywności, wyobraźni, logicznego myślenia, doznań sensorycznych oraz chęci poznawania świata.