Cała Polska czyta dzieciom – grupa V

Cała Polska czyta dzieciom – grupa V

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie kojarzy się dziecku z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Czytanie rozwija uczucia, jest źródłem emocji. Rozwija zdolności do przeżywania losów bohaterów. Wzbogaca słownictwo, rozwija kompetencje językowe, a to ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, sprawia, że dzieci więcej rozumieją. Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka, pozwala mu rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. Książka umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi. Dzięki odpowiedniej literaturze kształtuje się przyszłego czytelnika. Aby jednak książka  spełniała właściwą rolę, należy przy jej wyborze kierować się pewnymi zasadami. Należy zwracać uwagę na to, jakim językiem jest napisana. Czy jej treść jest wartościowa wychowawczo. Walory estetyczne ma też ilustracja, ponieważ do dziecka młodszego bardziej przemawiają obrazki niż tekst. Ilustracje powinno oglądać się wspólnie z dzieckiem, zadawać pytania, rozmawiać o treści, pobudzając aktywność umysłową dziecka. Literatura dziecięca jest też doskonałym czynnikiem inspirującym do zabaw teatralnych i działań plastycznych, gdyż oddziałuje na wyobraźnię i intelekt.  Dzieci, którym czytamy mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, potrafią tworzyć obrazy, „wyobrażać sobie”. Czytanie to dobry sposób na długie wieczory, a książka to przyjaciel, który daje ukojenie i nadzieję. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom uczą ich świata, czynią ich bogatszymi w wiedzę. Dlatego też nawiązujemy współpracę pomiędzy przedszkolem, a domem rodzinnym dzieci. Rodzice oraz członkowie rodzin mają możliwość odwiedzania dzieci w przedszkolu i wspólnego czytania książeczek. Podstawowym założeniem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom jest rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa. Dzieci mogą też wypożyczać książeczki z biblioteczki przedszkolnej.

Dziękujemy Gabrysi – absolwentce naszego przedszkola za wizytę w naszej grupie i czytanie dzieciom swojej ulubionej książki. Dzieci z naszej grupy bardzo miło wspominają ten dzień. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych rodziców do Grupy V i czytanie dzieciom książek z literatury dziecięcej.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content