Radość tworzenia – grupa V

Radość tworzenia – grupa V

Rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie i inne zabawy plastyczne nie tylko rozwijają poznawczo (wzmacniają pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, uwagę) i manualnie (dziecko ćwiczy rękę, wypracowuje prawidłowy chwyt oraz koordynację ręka – oko, tak ważną później przy nauce pisania). Przede wszystkim są dla dziecka okazją do swobodnej twórczości i uczą je, jak korzystać z wyobraźni – zasobu, którego małe dzieci mają pod dostatkiem. Małe dziecko potrafi napawać się samym faktem tworzenia czegoś nowego, czegoś, co jeszcze przed chwilą nie istniało, a teraz jest, powstało dzięki działaniu dziecka. Sam proces tworzenia jest tu znacznie ważniejszy – niezależnie od efektów – daje poczucie spełnienia, dumy, bycia zdolnym, potrzebnym, wyjątkowym i ważnym. Bez tej możliwości stworzenia czegoś własnymi rękoma trudno będzie później rozbudzić w dziecku pasję do nauki, odkrywania i tworzenia nowych rzeczy.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content