Urodzinowe Słoneczko – grupa V

Jednym z elementów przygotowania dzieci do  udziału w życiu społecznym w pedagogice Marii Montessori są ćwiczenia związane
z troską o wspólnotę. Celem tych ćwiczeń jest przyswojenie dzieciom zasad dobrego wychowania i kulturalnego zachowania się w kontaktach z innymi. Wprowadzeniu dziecka w kulturę bycia służy też rytuał urodzinowy z wykorzystaniem tzw. „urodzinowego słoneczka”. To także pokazanie dzieciom sposobu celebrowania urodzin.
Na środku sali układane jest urodzinowe słoneczko, na każdym promyku Słońca ustawiana jest miseczka. Na każdym promieniu dzieci układają w odpowiedniej kolejności strzałki z nazwami miesięcy. Ilość  promieni odpowiada ilości miesięcy w roku. Na czym polega rytuał? Dziecko wędruje dookoła słońca począwszy od miesiąca w którym się urodziło, po drodze do każdej miseczki wrzuca jeden drewniany koralik, który jest symbolem jednego miesiąca, a do 12 – tej miseczki wrzuca  jeden brązowy koralik, akcentując  w  ten sposób upływ jednego roku życia.
I tak dziecko okrąża słoneczko tyle razy, ile skończyło lat. W  czasie okrążania słoneczka odwołujemy się do ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka  od urodzenia np. pierwszy ząbek, pierwsze samodzielne kroki. Potem zapala się świeczki urodzinowe, dzieci śpiewają piosenkę urodzinową i składają życzenia. Przy okazji tego rytuału dzieci dowiadują się o zmianach zachodzących w życiu człowieka. Uczą się nazw miesięcy i ich kolejności występowania w roku. Towarzyszą temu inne ćwiczenia jak np.: nakrywanie do stołu, uczenie się dobrych manier przy stole, organizowania i podawania poczęstunku, a także stosowania gestów i języka nazw związanych ze składaniem życzeń.