Literatura dla Rodziców – nasza mała biblioteka

Literatura dla Rodziców – nasza mała biblioteka

Wykaz książek dla Rodziców do wypożyczenia w naszej przedszkolnej bibliotece.
Życzymy przyjemnej lektury. 🙂

„Aktywność i cisza w pedagogice Marii Montessori.”
Pod redakcją naukową Małgorzaty Mikszy

Co jest ważne? Jakie powinny być proporcje tego zanurzenia? Co sprzyja, a co przeszkadza w naszym życiu,
abyśmy sensownie z jednej strony aktywnie żyli, z drugiej mieli szansę wyciszenia się i poprzez kontemplację wniknięcia w samego siebie?

„Co powinieneś wiedzieć o swoim dziecku.”
Maria Montessori

To nieprawda,” mówi doktor Montessori, „że wynalazłam to, co nazywane jest Metodą Montessori. Ja studiowałam dziecko, wzięłam to, co dało mi dziecko, a następnie dałam temu wyraz – i właśnie to nazywane jest Metodą Montessori”.

„Dziecko i dorosły w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori – teoria i praktyka.”
Pod redakcją naukową Barbary Surmy

Dowodem na to, że spadkobiercy myśli pedagogicznej Marii Montessori podążają za dzieckiem, nie zatrzymują się na badaniach dokonanych w zeszłym stuleciu, jest niniejsza pozycja, której celem jest ukazanie, w jaki sposób pracuje się współcześnie z dziećmi, jak dziecko się uczy oraz jaka jest pozycja i rola nauczyciela montessoriańskiego w polskich placówkach.

„Dziecko w rodzinie.”
Maria Montessori

Dziecko żyjące w środowisku stworzonym przez dorosłego musi mierzyć się z warunkami niedostosowanymi do jego życiowych potrzeb – nie tylko fizycznych, ale również, a wręcz przede wszystkim, potrzeb psychicznych, dotyczących rozwoju i ekspansji intelektualnej oraz psychicznej. Dorosły rozporządza dzieckiem i zmusza je, aby dostosowywało się do jego środowiska, naiwnie sądząc, że któregoś dnia przyjdzie mu funkcjonować w tym środowisku jako jednostka społeczna.

„Edukacja w systemie Marii Montessori – wychowaniem do wartości.”
Pod redakcją naukową Małgorzaty Mikszy

O przedłożonej do oceny publikacji można mówić tylko w superlatywach. W sposób przejrzysty i zrozumiały przedstawiony został model edukacyjnego funkcjonowania systemu Marii Montessori ze szczególnym uwzględnieniem działań o charakterze wychowywania do wartości.

Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być.
Adele Faber, Elaine Mazlish

Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z całego świata, autorki pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze „chciał mieć”: spokojnego rozwiązywania rodzinnych konfliktów, stawiania dzieciom granic i zachęcania ich do współpracy.

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.”
Adele Faber, Elaine Mazlish

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć swoje dzieci, skłonić je do rozmowy i sprawić, że poczują się otoczone zrozumieniem
i miłością, sięgnij po poradnik Faber i Mazlish, który zawiera praktyczne ćwiczenia i jasno rozpisane wskazówki,
co możesz zrobić, by dziecko chciało Cię słuchać i do Ciebie mówić.

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały.”
Joanna Faber, Julie King

Książka pozwoli Ci lepiej zrozumieć pociechę i jej motywację. Pokaże przykłady zachowania dziecka i reakcje
osoby dorosłej. Autorki książki, Joanna Faber i Julie King, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy
z maluszkami, dzielą się spostrzeżeniami. Skorzystaj z ich porad!

„Język oknem na świat – edukacja językowa w pedagogice Marii Montessori.”
Pod redakcją naukową Małgorzaty Mikszy

(…) Niechaj okno będzie zawsze otwarte, aby język stał się symbolicznym pomostem pomiędzy człowiekiem i światem. Jak pisała Maria Montessori: Nie można wyobrazić sobie prawidłowego wychowania bez nauki poprawnej wymowy. Powinniśmy więc doskonalić naszą mowę i troszczyć się o jej piękno.

„Maria Montessori. Historia aktualna.”
Grazia Honegger Fresco

Grazia Honegger Fresco z wrażliwością i wyczuciem opisuje poszczególne etapy życia kobiety, która stworzyła nowy kierunek w pedagogice dziecięcej. Snuje opowieść o latach edukacji, naznaczonych trudnościami związanymi z faktem, że Maria Montessori była wówczas jedyną kobietą z tytułem lekarskim w Rzymie. (…) Śledzimy, jak rodził się innowacyjny projekt pedagogiczny, oparty na podkreślaniu zasobów i wolności dziecka.

„Metoda Montessori na cztery pory roku.”
Brigitte Ekert

W tej książce znajdziesz 70 ćwiczeń zgodnych z zasadami pedagogiki Marii Montessori przeznaczonych na różne
pory roku. Ćwiczenia opisano krok po kroku i starannie zilustrowano, dzięki czemu dziecko zyska w Tobie mądrego
i wrażliwego przewodnika po otaczającym świecie.

„Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie.”
Charlotte Poussin

W tej książce znajdziesz jasny wykład założeń pedagogiki Montessori, wskazówki, jak stosować ją w praktyce w szkole i w domu, oraz 20 rozwijających zabaw edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku.

„Metoda Montessori w domu.”
Delphine Gilles Cotte

Książka zawiera 80 zabaw edukacyjnych wykorzystujących zalety pedagogiki Montessori; ćwiczenia można wykonać
w domu, a pomoce do nich przygotować samodzielnie.

„Montessori w twoim domu.”
Simone Davies

Wyjątkowy poradnik, który pomoże każdemu stać się bardziej skutecznym rodzicem, ale ma też na celu zmienić sposób, w jaki postrzegamy małe dzieci. Jego autorka, doświadczona nauczycielka Montessori, pokazuje jak
można przenieść na domowy grunt wartości wynikające z zasad organizacji montessoriańskich placówek
edukacyjnych i co dzień cieszyć się byciem z dzieckiem.

„Montessori. Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat.”
Beatriz M. Munoz

Beatriz M. Muñoz podpowiada, jak zapoczątkować małą rewolucję w domu i wprowadzić metodę Montessori w życie codzienne krok po kroku. Wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystać fazy wrażliwe w rozwoju dziecka, gdy zdobywa ono wiedzę i umiejętności szybko i łatwo, a także jak przystosować otoczenie domowe, by wspierać jego samodzielność.

„O kształtowaniu się człowieka.”
Maria Montessori

Autorka wykłada w książce założenia metody wychowania nazwanej od jej nazwiska. Z pasją broni swojego stanowiska, zgodnie z którym małym dzieciom w okresie kształtowania się ich osobowości należy dać tak wiele swobody, jak to możliwe, bo dzięki temu metody wychowawcze współgrają z ich naturą.

„Odkrycie dziecka.”
Maria Montessori

(…) Cieszy fakt, że do rąk polskiego czytelnika trafia pierwsze wydanie w języku polskim książki Marii Montessori
pod tytułem Odkrycie dziecka. Książka została rzetelnie przetłumaczona z języka włoskiego przez Aleksandrę Plutę
i naukowo zredagowana przez Barbarę Surmę. Dzięki starannej formie edytorskiej Wydawnictwa Palatum każda osoba zainteresowana postacią i twórczością Marii Montessori przeżyje duchowa ucztę, delektując się tekstami zawartymi
w książce.

„Pedagogika Marii Montessori w Polsce i na świecie.”
Pod redakcją naukową Barbary Surmy

Zebrane w tej publikacji artykuły są próbą przybliżenia i rozpowszechnienia idei pedagogicznych Marii Montessori realizowanych w coraz to liczniejszych, nowo powstających w Polsce żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych.

„Pedagogika Montessori – podstawy teoretyczne i twórcze inspiracje w praktyce.”
Barbara Surma

W jakim kierunku rozwinęła się teoria i praktyka pedagogiczna M. Montessori? Jak współcześnie rozumie się myśl
M. Montessori dostosowania sposobu podejścia pedagogicznego do dziecka, mając na uwadze dziecko każdej kultury
i epoki? Na te i na wiele innych pytań stara się odpowiedzieć autorka.

„Sekret dzieciństwa.”
Maria Montessori

Oddajemy w ręce Czytelników niepublikowaną dotychczas na polskim rynku, klasyczną książkę Marii Montessori,
w której autorka wykłada podstawy swojej koncepcji kształtowania się psychiki dziecka.
W 48 krótkich rozdziałach autorka opisuje poszczególne aspekty rozwoju dziecka oraz zagadnienia związane
z towarzyszeniem mu w optymalnym rozwoju.

„Teatr w przedszkolu.”
Chris Manville

Gry i zabawy przedstawione w tej książce są przeznaczone dla początkującego nauczyciela, tak aby pomógł dzieciom nabyć tych ważnych życiowych umiejętności. Mamy nadzieję, że ta książka zachęci Państwa do poznania swoich uzdolnień. Sztuka rozwija pewność siebie – nie tylko u dzieci!

 

„Veganbanda. Roślinne przepisy dla małych i dużych.”
Ida Kulawik

W tej książce znajdziecie pomysły na potrawy nawiązujące do kuchni różnych stron świata, ale też lubiane przez dzieci klasyki w zdrowej, roślinnej wersji; proste przepisy nie tylko dla wegarodzin, ale dla wszystkich, którzy szukają zdrowych pomysłów na dania dla małych i dużych, i atrakcyjne propozycje dla rodziców alergików, dzieci z nietolerancją laktozy czy glutenu.

„Wychowanie dla pokoju w pedagogice Marii Montessori.”
Pod redakcją naukową Małgorzaty Mikszy

Książka ta przybliża starania wielkiej włoskiej pedagog o wychowanie moralne i duchowe podopiecznych, będące w jej przekonaniu jedynym środkiem do zapobieżenia wojnom i zaprowadzenia powszechnego pokoju dzięki praktycznemu zaznajomieniu dzieci z takimi wartościami jak globalne obywatelstwo, osobista odpowiedzialność i szacunek dla innego.

„Wykłady londyńskie 1946.”
Maria Montessori

Unikatowy zapis wykładów wygłoszonych w Londynie w 1946 roku – pierwszy kurs poprowadzony przez Marię Montessori po powrocie z synem Mariem do Europy po siedmiu latach emigracji, wymuszonej kataklizmem II wojny światowej. Wykłady londyńskie 1946 trafiają do rąk czytelników w formie, którą cechuje charakterystyczna dla Marii Montessori elegancja. Oby popularyzowały na całym świecie jej mądrość, wiedzę i doświadczenie z korzyścią dla niezliczonych dzieci – dziś i w przyszłości.

„Z notatek obserwatora. Montessori w praktyce.”
Paul Epstein

Paul Epstein (…) stworzył książkę, w której wskazówki dla młodych pedagogów przeplatają się z wątkami autobiograficznymi, czyniąc refleksje Autora jeszcze cenniejszymi. (…) Epstein buduje portret pedagoga-przewodnika, dla którego edukacja i wychowywanie nie są pracą, lecz misją duchową i sposobem na życie. Portret ten daleki jest jednak od ideału – Autor doskonale widzi wszelkie niedogodności, związane z obranym zawodem i nie boi się nazwać ich po imieniu.

„Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka.”
Małgorzata Miksza

Książka „Zrozumieć Montessori” ma na celu wyjaśnienie przesłania pedagogicznego Marii Montessori.
Pomimo, że w pracach autorki często pojawiał się termin
metoda, zawsze chodziło o wszechstronną pomoc dziecku
w jego trudzie indywidualnego rozwoju oraz włączenie go do życia w kulturze i cywilizacji ludzkiej przesyconej miłością
i pokojem.

Powyższe opisy książek pochodzą z: www.topic.com.pl oraz www.empik.com

Komentarze są wyłączone.

Skip to content