Dlaczego warto myć ręce? – grupa IV

Dlaczego warto myć ręce? – grupa IV

Dzieci z grupy IV szukały odpowiedzi na to pytanie. Pomógł w tym eksperyment z wykorzystaniem wody, pieprzu oraz mydła. Wszystkie dzieci były zachwycone efektem jaki został uzyskany po spełnieniu wszystkich instrukcji.
Efekt uzyskaliśmy dlatego, że cząsteczki wchodzące w skład drobin pieprzu odsuwają się przez zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Dlatego, że siła pochodząca od napięcia powierzchniowego działa wzdłuż powierzchni. Ponadto mydło sprawia, że brud zbija się w większe części. Dlaczego jeszcze mydło „odpycha” brud? Brud na naszym ciele utrzymuje się wskutek tłuszczy wydzielanych przez skórę. Sama woda nie jest w stanie się ich pozbyć. Mydło natomiast składa się ze związków chemicznych mających specyficzną budowę. Jedna ich część jest łatwo rozpuszczalna w wodzie (hydrofilowa), a druga w tłuszczach (hydrofobowa). W ten sposób tłuszcze mogą być oderwane od skóry przez mydło i zmyte wodą. Dzięki temu możemy być czyści.

Komentarze są wyłączone.

Skip to content